Federalno ministarstvo rada i socijalne politike traži hitnu zaštitu žrtava ratnog silovanja od uznemiravanja, što je njihova zakonska i ljudska obaveza. Ovoj zahtjevu prethodi sve češća negiranja i relativizacija genocida u Srebrenici od strane zvaničnika iz entiteta Republika Srpska.
Ministarstvo, na čelu sa Adnanom Delićem, insistira da pravosudne institucije djeluju odmah u sprečavanju uznemiravanja ovih žrtava. Oni su poslali dopis Udruženju žrtava rata Foča 92-95, koje je izrazilo svoju zabrinutost zbog retorike predsjednika RS Milorada Dodika i predsjednika NSRS Nenada Stevandića, smatrajući da takve prijetnje potiču nasilje i mržnju prema žrtvama rata.
Ministarstvo rada i socijalne politike ima za cilj osigurati podršku ovim ranjivim žrtvama, kako bi im se omogućilo ozdravljenje. Oni zahtijevaju da Tužilaštvo BiH poduzme zakonske mjere na osnovu krivičnih prijava protiv Milorada Dodika i Nenada Stevandića.
U saopćenju Ministarstva se ističe da žrtve zaslužuju pravdu i satisfakciju, te da je podrška ključna za njihov proces ozdravljenja. Ministarstvo je spremno preduzeti sve zakonite mjere kako bi osiguralo ostvarivanje prava žrtava ratnog zlostavljanja i njihovu reintegraciju u društvo.
Očekuje se da Tužilaštvo BiH djeluje profesionalno i efikasno u ovim i drugim krivično-pravnim stvarima kako bi osiguralo pravdu za žrtve ratnih zločina, posebno za žene i djevojčice koje su bile silovane tokom rata. Ove žrtve i danas nose svoju bol i traume u tišini.
Ovaj zahtjev Federalnog ministarstva rada i socijalne politike ističe važnost zaštite civilnih žrtava rata i izražava želju da pravda bude zadovoljena i da se žrtve osjećaju sigurno i zaštićeno.