Nikada imenovanje članova jedne komisije nije privuklo toliku pažnju kao što je to sa Komisijom za izbor i imenovanja Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH). Nakon skoro godinu i po dana, ova Komisija još uvijek nije bila popunjena i funkcionalna, zbog problema koji su nastali kada su zastupnici iz vladajuće većine odustali od mandata u Predstavničkom domu. Time su ostali i bez mjesta u Komisiji, što je dovelo do toga da opozicija ruši kvorum na sjednicama ne dolazeći na njih.
Opozicija je tvrdila da vladajuća većina želi progurati imenovanje Marina Vukoje za sudiju Ustavnog suda BiH, iako je on prvorangirani na listi za sudiju. Marinu Vukoji je zamjereno to što je blizak HDZ-u, iako obnaša funkciju sekretara Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, na kojoj bi trebale biti nestranačke ličnosti.
U januaru je izmijenjen poslovnik Predstavničkog doma FBiH, čime je olakšano popunjavanje svih komisija, pa tako i ove. Jučer su izvršene izmjene članova Komisije, pri čemu su Elzina Pirić (PDA) i Petar Galić (HNP) postali novi članovi Komisije umjesto opozicionih Dajane Čolić (DF) i Edine Gabele (SBiH). Također, Senad Subašić je zamijenio Damira Mašića (SDP).
Važno je napomenuti da je vladajuća većina u ovoj Komisiji imala stabilnu većinu sa sedam od 11 članova i da je za donošenje odluka potrebno šest članova.
Damira Mašića (SDP) smo pitali za komentar zašto je napustio Komisiju, a on je kratko odgovorio za “Dnevni avaz”: “Moj lični stav u vezi procedure i imenovanja sudije Ustavnog suda BiH je ostao isti i neće se mijenjati bez obzira što nisam više član iste. Zbog tog svog principijelnog stava sam i izašao iz komisije. Zlonamjerne laži i insinuacije koje pojedinci pokušavaju da plasiraju najbolje demantuje vrijeme koje je iza nas, a tek će demantovati vrijeme koje dolazi.”
Još uvijek se čeka na sjednicu ove Komisije, na kojoj će se vršiti imenovanje na 16 pozicija. Osim imenovanja sudije Ustavnog suda BiH, na dnevnom redu bi trebalo biti i imenovanje Upravnog odbora Federalne radiotelevizije, Nezavisnog odbora za izbor i praćenje rada direktora Federalne uprave policije i glavnog revizora FBiH.
Kako je rečeno na konferenciji za medije zastupnika Dragana Miokovića, prioritet nije imenovanje sudije Ustavnog suda BiH, već Upravni odbor Federalne radiotelevizije.