U domaćinstvima postoje neka pravila kada su u pitanju električni aparati kako bi izbjegli oštećenja. Jedna od pojava koje se često događa je fantomsko punjenje. Naime, mnogi električni uređaji i dalje troše struju čak i kada su isključeni. Primjeri takvih uređaja su televizori, LCD monitori i bežični telefoni. Iako su isključeni, njihove crvene LED diode jasno pokazuju da struja i dalje teče. Ovaj fenomen naziva se fantomsko punjenje.
Ipak, ne svi električni uređaji mogu podnijeti potpuno isključenje. Razni faktori mogu utjecati na to. Ponekad je to zbog načina na koji uređaj funkcionira, a ponekad zbog načina na koji je programiran. Na primjer, kod ink-jet printera nije potrebno isključiti napajanje. Međutim, postoji jedan problem koji se može javiti kada se printer ne isključi pomoću tipke za napajanje, već se direktno isključi iz napajanja. Naime, kada je uključen, printer je spreman za printanje i ne miruje. Ako se izvuče utikač, proces se zaustavlja bez isključivanja uređaja, što može dovesti do dodatne potrošnje mastila i sličnih problema.
Također, i WiFi ruteri mogu biti izvor problema. Iako je praktično imati pristup internetu u svakom trenutku, preporučuje se isključivanje VLAN rutera noću, ali samo ako nije povezan nijedan drugi važan uređaj. Ako koristite fiksni telefon, telefonsku sekretaricu ili pametne kućanske aparate, nije preporučljivo isključivati ruter jer može izazvati probleme prilikom ponovnog uključivanja uređaja.
Posebno treba obratiti pažnju na OLED televizore. Ovi moderni televizori proizvode zvuk kada je utikač isključen zbog automatskog ažuriranja piksela u pozadini. Isključivanje iz električne mreže na nepravilan način može dovesti do oštećenja ili pogoršanja kvalitete slike.
Kako biste izbjegli oštećenja električnih aparata u domaćinstvu, preporučuje se da se informišete o potencijalnim problemima i pravilnim postupcima isključivanja uređaja. Na taj način možete produžiti vijek trajanja uređaja i izbjeći neželjene situacije.