Sa svoje 34 godine, Rikardo Druškić pomjera granice i osvaja svijet svojom vizuelnom umjetnošću, od slikarstva, ulične i digitalne umjetnosti do ilustracije. Njegova nova serija radova naslovljena “Mundus Novus: Novi Svijet” zauzima centralno mjesto u galeriji “Mission” u Sofiji, a postavka će trajati do 26. aprila.
O novim i starim projektima, pričama koje se iza svakog ciklusa kriju, umjetnosti, modernoj tehnologiji i životu u Sarajevu, Druškić je govorio za “Dnevni avaz”.
Projekt Xantea 2502 VR je jedan od posljednjih Druškićevih projekata koji predstavlja pionirsko istraživanje spajanja VR tehnologije i umjetnosti. Cilj ovog projekta je redefinisanje savremenih umjetničkih narativa i stvaranje novog jezika kreativnog izražavanja koji rezonira sa složenošću modernog svijeta. Xantea 2502 VR ima zadatak kataliziranja kulturnog i intelektualnog buđenja o ulozi tehnologije u oblikovanju umjetničkih i društvenih pejzaža.
Druškić ističe da je spajanje tehnologije i umjetnosti neizbježno, i to je put kojim umjetnost ide kako bi napredovala i razvijala se. Nakon ogromnog zasićenja umjetnosti repetitivnim sadržajem, tehnologija pruža mogućnosti za obnavljanje i ponovno rođenje umjetnosti. Polje digitalne umjetnosti nema granica, a mogućnosti su beskonačne.
Razgovarajući o svojim djelima, Druškić objašnjava da svako od njegovih radova ima priču iza sebe. On intenzivno priprema svaki rad, razmišlja o temi, kompoziciji i priprema se mjesecima prije nego što započne sa radom. Inspiraciju pronalazi u različitim temama kao što su mitologija, umjetna inteligencija, psihologija, filozofija i druge nauke.
Druškić vjeruje da umjetnost mora ulaziti u nepoznato kako bi napredovala i razvijala se. Njegova kontradiktorna ličnost se ogleda u njegovim djelima koja su često vedra i istovremeno izražavaju sumornost. On smatra da život kao fenomen nije jednostavan i da se umjetnička djela moraju ogledati u njegovoj kompleksnosti.
Druškić vidi svoju sreću u Sarajevu, gdje je okružen prirodom i ljudima koje voli. On smatra da je sreća unutarnji pojam i da vanjski faktori gotovo nikako ne utječu na njega. Sretan je što ostaje u Sarajevu i prenosi hrabrost koju su mu prenijeli njegovi heroji.
Planovi za budućnost Rikarda Druškića su uzbudljivi. Nakon izložbe u Sofiji, dobio je rezidenciju u Mančesteru, Nju Hempširu, gdje će razviti svoj koncept Xantea 2502 FUSION. Nakon tri mjeseca rezidencije imat će svoju izložbu kojom će premijerno predstaviti svoj rad američkoj publici. Planira napraviti multidisciplinarnu izložbu koja će spojiti umjetnost i tehnologiju.
Rikardo Druškić je umjetnik koji pomjera granice i svojom vizuelnom umjetnošću osvaja svijet. Njegova sprega tehnologije i umjetnosti donosi novu dimenziju umjetničkom izražavanju i otvara mogućnosti za budućnost umjetnosti.