U Republici Srpskoj trenutno su prijavljene 44 osobe oboljele od morbila, a dosad je na bolničkom liječenju zbog komplikacija bilo petoro. Najviše zaraženih je u uzrasnoj grupi od 1 do 4 godine, dok su u grupi starijih od 30 godina zaražene 10 osoba.
Stručni saradnik za odnose sa javnošću u Institutu za javno zdravstvo RS, Milka Mrđa, izjavila je za medije da najviše oboljelih ima u Bijeljini – 21 i Banjoj Luci – 16. U Kotor Varošu, Ugljeviku, Mrkonjić Gradu, Prnjavoru, Laktašima, Loparama i Istočnom Sarajevu prijavljena je po jedna osoba.
Morbili, poznatiji kao male boginje, su vrlo zarazna bolest uzrokovana virusom ospica. Nakon izloženosti virusu, simptomi se obično javljaju nakon sedam do 14 dana i uključuju povišenu temperaturu, malaksalost, gubitak apetita, hunjavicu, kašalj, grlobolju i konjuktivitis. Nakon nekoliko dana, karakterističan osip se pojavljuje prvo iza ušiju i na čelu, a zatim se širi po tijelu.
Prema riječima Milke Mrđa, specifična je pojava Koplikovog enantema (crvena mrlja kao sočivo) koja se javlja prije pojave osipa. Osip nestaje nakon nekog vremena, ali mogu ostati mrlje koje se perutaju. Komplikacije koje se mogu javiti uslijed morbila uključuju upale uha, pluća, moždanih ovojnica i mozga, koje mogu dovesti do trajnih oštećenja ili smrtnog ishoda.
Epidemija morbila u Republici Srpskoj posljedica je nedovoljne stope pokrivenosti vakcinacijom. Prema podacima Instituta za javno zdravstvo RS, u posljednje četiri godine evidentan je konstantan pad vakcinacije MRP vakcinom (vakcina protiv morbila). Obuhvat vakcinacijom sa prvom dozom MRP vakcine iznosi 62 posto, sa drugom dozom 76 posto, što je daleko od potrebne stope od 95 posto za ostvarenje kolektivnog imuniteta u populaciji.
Institut za javno zdravstvo RS apeluje na roditelje da redovno dovode djecu na obaveznu vakcinaciju, u skladu sa preporukama pedijatara. Važno je podići svijest o značaju vakcinacije i održati visok nivo imuniteta kako bi se suzbile epidemije i zaštitilo zdravlje djece i odraslih.