Nakon niza protestnih šetnji i štrajkova upozorenja, prosvjetni radnici iz Koordinacije sindikata osnovnih i srednjih škola Hercegovačko-neretvanskog kantona najavili su da su spremni i na obustavu nastavnog procesa. Ovu odluku donijeli su nakon što im predstavnici Kantonalne vlade, umjesto povećanja plaće od 15 posto koliko su tražili, ponudili svega 2,5 posto.
Predstavnici sindikata su na pres-konferenciji u Mostaru istakli da je ponuda Vlade neprihvatljiva i ponižavajuća, te da je njihovo članstvo revoltirano takvim ishodom. Edina Čomić, predsjednica Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja HNK, izjavila je da je članstvo jednoglasno podržalo odluku o generalnom štrajku.
Sindikati su svjesni da će prvo biti pokrenut proces mirenja, kako je predviđeno zakonom. Međutim, ukoliko se u tom procesu ne postigne zadovoljavajuće rješenje u datom roku, Koordinacija sindikata je resolutna u tome da će pokrenuti generalni štrajk.
“Ono što dajemo do znanja našoj Vladi jeste da novca ima, ali očito ne za prosvjetu. Podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH pokazuju da je priljev novca za 12,5 posto veći u prva tri mjeseca ove godine u odnosu na isto razdoblje prošle godine”, izjavio je Josip Milić, predsjednik Sindikata srednjih škola.
Predstavnici Sindikata osnovnog obrazovanja naglasili su da se prosvjetni radnici ne osjećaju poštovano, te da generalni štrajk nikome nije u interesu. Ipak, ukoliko Vlada ne ponudi bolju opciju od 2,5 posto, sindikati će ponovo anketirati članstvo i u slučaju nezadovoljstva, krenuti u obustavu nastavnog procesa.
Goran Miličević, predsjednik Sindikata učitelja HNK, istakao je da su prosvjetni radnici po plaćama na osmom mjestu u zemlji, što jasno pokazuje kako se Vlada odnosi prema njima.
Vlada HNK ističe da nije dovedeno u pitanje poštivanje kolektivnog ugovora i da su prosvjetni radnici upoznati s trenutnim stanjem u budžetu. Prema riječima portparola Vlade, Pero Pavlovića, ponuda koju su predstavili je transparentna i u skladu s mogućnostima budžeta.
Situacija između sindikata i Vlade HNK stvara tenzije u obrazovnom sektoru, a daljnji razvoj događaja će definitivno imati ozbiljan uticaj na nastavni proces u Hercegovačko-neretvanskom kantonu.